İlkbahar Aylarında Keşfedilebilecek Eğlence Dolu Rengarenk Festivaller

Bahar ayları festival aylarıdır. Havaların yavaş yavaş ısınması ile birlikte sanat ve müzikseverler için düzenlenen festivaller etkinlik takvimlerinde yerlerini almaya başladı. Biz de gençlere özel bahar ve yaz aylarında keşfedilebilecek birbirinden renkli festivalleri sizler için derledik.

Dünyanın en popüleri: Rio Karnavalı / Rio de Janerio - Brezilya

Konu festival olunca bu listede yer almaması düşünülemezdi. Brezilya’da her yıl düzenlenen Rio Karnavalının tarihi 1700lü yıllara dayanmakta. Her yıl Paskalya’dan önce Şubat veya Mart aylarında gerçekleşir. Kesintisiz müziğin ve dansın buluştuğu, rengarenk kıyafetli sambacıların birbiri ile yarıştığı, görkemli geçit törenleri ile göz alıcı bir şölene dönüşen Rio Karnavalı festival ruhunun en büyük temsilcilerinden.

Dünyanın en renkli etkinliği: Holi Fest/ Goa ve Yeni Delhi – Hindistan

Hindu inancına göre dini bir bayram olarak kutlanan Holi, yıllar içinde çok renkli bir festivale dönüştü. Her yıl Mart ayında olan, renkli boyalar eşliğinde baharın gelişini kutlamak amacıyla düzenlenen festival, Hindistan’ın birçok farklı şehrinde aynı anda kutlanıyor. Fakat festivalin en renkli olduğu şehirler Goa ve Yeni Delhi. Her rengin farklı bir anlam ifade ettiği festivalde, boyalar ile rengarenk boyanıp, tüm gün süren konserler ve dj performansları ile çılgınca eğlenebilir, Hindistan’ın leziz sokak lezzetlerinden tadabilirsiniz.

Müziğe doyun: Tomorrowland / Belçika

Dünyanın en büyük müzik festivallerinden biri olan Tomorrowland, Belçika’nın Boom şehrinde gerçekleşmekte. Dreamville adı verilen, masalsı bir alanda gerçekleşen festival, dünyanın en prestijli müzik festivallerinden biri olarak kabul ediliyor. Ünlü Djlerin katılımı ile eğlencenin tavan yaptığı festival her sene Temmuz ayında gerçekleşiyor.

Kıpkırmızı: İspanya Domates Festivali / La Tomatina / Buñol – İspanya

Kendinizi dev bir ketçap kazanının içinde hissedeceksiniz! Dünyanın en sıra dışı festivallerinden biri kuşkusuz ki İspanya’da gerçekleştirilen Domates Festivali. Tarihi 1900’lü yıllara dayanan, İspanya’nın Valencia bölgesindeki Buñol şehrinde düzenlenen festivalde domates savaşı yapılıyor. Yaklaşık 35.000 kişinin domates savaşı yaptığı bu çılgın festivalde 1 hafta boyunca yarışmalar, konserler, geçit törenleri düzenleniyor. Her yıl Ağustos ayının son Çarşambası düzenlenen etkinlik, dünya üzerindeki en çılgın festivallerden biri olarak anılıyor.

Peynir severlere: Peynir Yuvarlama Festivali / Cooper’s Hill – İngiltere

200 yılı aşkın zamandan beri düzenlenen geleneksel Cooper’s Hill Yarışı, adını yarışmanın yapıldığı yokuştan alır. Yarışmanın amacı yuvarlanan kaçan peynir tekerleğini yakalamak. Yarışmayı kazanan peynirin sahibi oluyor. Sakatlanma riski olmasına rağmen Cooper’s Hill Yarışı her yıl dünyanın her yanından binlerce kişiye ev sahipliği yapıyor.

Biraz da ülkemizden: Cappadox / Kapadokya- Türkiye

İlki 2015 yılında düzenlenen Cappadox Festivali, Kapadokya’nın büyülü atmosferinde sanat, müzik, eğlence ve gastronomiyi bir araya toplayan çok yönlü bir festival. Festivalde her yıl farklı bir tema işleniyor.