Sörf Tutkunlarına Özel: Gözden Uzakta Kalmayı Başarmış Sahiller

Günümüzde birçok sörfçü, çok fazla bilinmeyen sahillerde sörf yapmayı hayal eder. Meksika’dan Mozambik’e kadar birçok farklı sahilde sörf yapma imkânı bulabilirsiniz. Üstelik size sunacağımız bu noktalarda yemek yemek ve eğlenmek için de gerçekten harika mekanlar bulunur. Sörf tutkunlarına özel gözlerden ırak kalmayı başarmış sahillerin her birinin kendine özgü bir dokusu vardır. Bazı bölgelerde su sıcaklığı daha düşükken kimi bölgelerde de dalga boyları daha yüksektir.

Mavericks, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri

Mavericks, Pillar Point Harbor’a 2 km uzaklıkta bulunan ve sörf sporu için sıklıkla tercih edilen bir bölgedir. Pasifik Okyanusu’nda oluşan kış fırtınalarının etkisiyle burada görülen dalgaların ortalama boyu 7 m civarındadır fakat bölgede 24 m uzunluğundaki dev dalgaların da görülmüşlüğü de olmuştur. Maverick’te deniz sıcaklığı, yaz aylarında 14 ila 17 derece arasında değişmektedir. Mavericks bölgesindeki büyük dalgalar, özellikle usta sörfçüler tarafından tercih ediliyor ve bölgede kış aylarında çeşitli yarışmalar düzenleniyor.

Laniakea, Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri

Oahu kıyıları, büyük dalgaların sık görüldüğü yerlerden biri olmasına rağmen sörfçüler tarafından yeni keşfedilen yerler arasındadır. Bölgede görülen 1 – 3 m yüksekliğindeki dalgalar sayesinde rahatlıkla sörf yapabilirsiniz. Laniakea’da deniz sıcaklığı 25 ila 29 derece arasında değişiklik gösterir. Bu bölgede güneşin zararlı etkilerinden korunmak gerekmektedir. Özellikle genç yetişkinler ve çocuklar çok dikkat etmelidir. Bölgedeki güçlü akıntılar, zaman zaman sörf yapmayı zorlaştırabilmektedir.

Subertubes, Jeffer’s Bay, Güney Afrika

Uzun ve büyük dalgaları ile bilinen Subertubes, 300 m boyunca sörf yapmaya izin vermesiyle biliniyor. Subertubes bölgesinde dalga boyları mevsime göre 1 metre ila 3 ila 4 m arasında değişiklik gösteriyor. Subertubes’ta görülen en yüksek deniz sıcaklığı, 22 – 25 derece arasındadır ve Şubat ayında gözlemlenir. Öte yandan bölgede ölçülen en düşük deniz sıcaklığı ise 18 ila 20 derece arasında değişir ve bu sıcaklıklara Ağustos ayında rastlanır. Subertubes bölgesi yalnızca usta sörfçüler tarafından tercih edilmesi gereken bir bölgedir.

Hossegor, Fransa

Atlantik Okyanusu’nun kıyısında bulunan Hossegor, yakın zamanda dev dalgaları ile birçok kişinin dikkatini çekmeyi başardı. Bölgedeki dalgalar, 4,5 m uzunluğa kadar erişebilir. Yaz aylarında bölgedeki su sıcaklığı 20 ile 25 derece arasında değişirken kış aylarında ise su sıcaklığı yaklaşık 15 derece civarındadır. Hossegor kıyısında dalgalar, bazı zamanlar hırçın bir hal alabilmekte ve böyle bir durumda sörf yapmayı zorlaştırabilmektedir.

Surfrider Beach, Malibu, Amerika Birleşik Devletleri

Surfrider Beach, sakin bir denizi olması sebebiyle özellikle sörf yapmaya yeni başlayacak kişilerin tercih ettiği bir bölgedir. Bölgedeki dalga boyu 1 m civarındadır. Surfrider Beach bölgesinde deniz suyu sıcaklığı, 13 ila 15 derece arasında değişiklik gösterir. Dünyanın sörf yapmak için en ideal plajları arasında yerini almaktadır.

Mentawai Adası, Endonezya

Mentawai Adası, Endonezya’nın Sumatra bölgesinde yer alan ve sörf yapmak için en uygun sahile sahip olan yerlerden birisidir. Yakın zaman içerisinde sörf yapmak isteyenlerin uğrak yerlerinden biri olan adada sörf malzemesi satan bir çok mağaza bulunur. Sakin koyları ve dalgasız denizi ile bilinen ada, özellikle sörf yapmaya yeni başlamış kişiler için oldukça idealdir.

Malaita Adası, Solomon Adaları

Malaita Adası, dünyada saklı cennetlerin en çok bulunduğu yerlerden biri. Bu bölgede sörf yaparak tropik iklimin keyfine varabilir ve enfes bir manzaranın tadını çıkarma fırsatı yakalayabilirsiniz. Sörf yapmaya yeni başlayan kişiler de adanın sakin yapısı sayesinde çok rahat bir şekilde sörf yapabilir. Sörf yaparken ihtiyacınız olan tüm malzemeleri de burada bulabilirsiniz.